( ) ରାଜ୍ୟରେ ଜାରି ରହିଛି ପ୍ରିକସନ ଟୀକାକରଣ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ 96 ହଜାର 684 ଜଣ ଙ୍କୁ ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ ଦିଆସରିଛନ୍ତି l 46ହଜାର 109ଜଣ କୁ ଗତକାଲି ପ୍ରିକସନ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି l ତା ଭିତରେ ହେଲଥ କେୟାର ୱାର୍କର 20ହଜାର 130 ଜଣ, ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇନ ଯୋଦ୍ଧା 12 ହଜାର 133 ଜଣ, 60 ବର୍ଷ ରୁ ଉର୍ଢ଼ ଅଛନ୍ତି 13 ହଜାର 846ଜଣ। ଏହା ସହ 15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ ଜାରିରହିଛି ଗତ କଲି ସୁଦ୍ଧା 79ହଜାର 527ଜଣ କିଶୋରଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଛି l ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା 8ଲକ୍ଷ 5 ହଜାର 553 ଜଣ ଟୀକା ନେଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଟାର୍ଗେଟ ର 34% l ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ 5 କୋଟି 32 ଲକ୍ଷ 13 ହଜାର ଟୀକା ଦିଆସାରିଲାଣି। ପ୍ରଥମ ଡୋଜ 92 ପ୍ରତିସତ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଡିୟୁ ହୋଇଛି ସେମାନଙ୍କୁ 90 ପ୍ରତିସତ ଟୀକା ଦିଆସାରିଛି ।ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ତେଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ କୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇବାକୁ କୁ କୁହାଯାଇଛି ସେହି ଅନୁସାରେ ଯେତିକି ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଇନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଚି଼ହ୍ନଟ କରାଯାଇ ଟୀକାଦିଆଯାଉଛି l ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଡିୟୁ ବି ଯାହାର ହୋଇସାରିଛି ସେମାନଙ୍କର ତାଲିକା ଅନୁସାରେ ଟୀକା ଦିଆଯାଉଛି l ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଟୀକାକରଣ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ବିଭାଗ lପ୍ରିକସନ ଡୋଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଆଯାଉଛି, ଯଦି ଆଗକୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟୀକା ଦେବାରେ ଉର୍ନ୍ନତି ଦେଖାନଦିଏ ତେବେ ଆମେ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ସେମାନଙ୍କୁ ଚି଼ହ୍ନଟ କରି ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟୀକାଦେବୁ lପ୍ରତି ବ୍ଲକରେ 10ଟି ମୋବାଇଲ ଭ୍ୟାକସିନେସନ କ୍ଲିନିକ କରାଯାଇଛି l ଯେଉଁଠି ଲୋ ଅଛି ସେଠାରେ 12 ଲେଖା ଟିମ ଦିଆହୋଇଛି l ଡିମାଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ ଟିମ ଯାଇକି ଟୀକା ଦେଉଛନ୍ତି ବ୍ଲକସ୍ତର ରେ lଟୀକାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗଜପତି, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କଟକ,ଅନୁଗୁଳ, ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଟୀକାକରଣ ଗତି କମ ରହିଛି l ପ୍ରଥମ ଡୋଜ କମ ଥିବା ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକ ହେଲା ଗଜପତି, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,କଟକ ଓ ଅନୁଗୁଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା କମ ରହିଛି l ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ଆଗକୁ ଏହି ଜିଲାରେ ଟୀକାକରଣ ବଢିବାର ଆଶା ରଖାଯାଇଛି l

ବାଇଟ – ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦେଶକ